Róka, a hunok királya
Ruga a hunok nagy királya volt 422-434 között, Ruga helyezte át a szkíták, s hunok központját a Duna-vidékére. A hun királyok közül elsőként háborúzott a római birodalommal, pontosabban annak keleti felével. Utódai, unokaöccsei, Buda és Etele voltak. 434-ben hadjáratot indított a Keletrómai Birodalom ellen, eközben érte a halál. A hadjáratot lezáró, nagy politikai sikert jelentő békét már utódai, Buda és Etele kötötte meg 435-ben.
Nevének eredete: A név három változatban, Ρούγας (Rougas), Ρουας (Rouas), és ΄Ρωίλας (Roilas) alakban ismert. A név a súlytalan, alig hallható g miatt ilyen sok alakú, az ótörök eredeti mai átírása Ruγa lenne, ez azonos a mai török Ruğa írásmóddal. A latin és görög anyanyelvűek a g nélkül írták le, a török nyelvek szomszédságában élő gótok g-vel. (Wikipédia)
Az alig hallható "g" egyértelműen egy laza, "k" hangnak felel meg mely alapján ha ezt figyelembe vesszük a Ruga torzult név könnyen visszafejthető az eredeti Rucha, Ruca, Ruka, Roka, vagyis a mi Róka szavunkra.
Ne lepődjünk meg ha egy állatnév volt használatos keresztnévnek. Ez a régebbi korokban igen elterjedt volt és még ma sem halt ki. Gondoljunk például Kempelen Farkasra stb. De vezetékneveinkben is számtalan hasonlót találni.
kép1: internet
kép2: internet
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.