Kazahsztánban a Kaszpi-tenger régiójában található Atrau tartományában a kelet-európai steppén élt iráni lovasnomádnéphez, a szkíto-szarmatákhoz tartozó sírhelyen a régészeti ásatások során több ezeréves emléktárgyakat fedeztek fel.
Atrau Polgármesteri Hivatala szerint, az ásatások a Kaszpi-tenger régiójában a "Karabau-2" elnevezésű kurgánban – a szkíta népek temetkezési helyén – 2 éve zajlanak.
A Kurgánban található 9 sírból 7-ben a Kr.e. 6 századtól a Kr.u. 4. századig ebben a régióban élő lovasnomád néphez, a szkíto-szarmatákhoz tartozó ékszereket, fegyvereket és kerámia edények mellett emberi maradványokat is találtak.
A helyszínről elszállított emléktárgyakat az Atrau Regionális és Történelmi Múzeumban állították ki először.
A látogatók figyelmét főként az a 370 grammos arany karkötő keltette fel, amely mindkét oldalán hegyi leopárdok díszítenek.
A kazak archeológus Marat Kasenov elmondta, a kutatók szerint Artrau területén állt egy időben a Szarmata Birodalom, amelyet e felfedezés is alátámaszt. „(A szarmatákhoz tartozó) talált ősi műtárgyak száma 1000 körül van. Ebből 100 arany ékszer. Az ékszereken általában az egyidőben a régióban élt helyi ragadozó állatok, mint például leopárd, vaddisznó, tigris képei találhatók. A legutóbbi ásatásaink során pedig olyan tárgyakat találtunk, mint két jól megőrzött fából készült tál (bögre), amelyek korábban még nem voltak láthatók országunkban.”
forrás és képek: /www.trt.net.tr/magyar/
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.